پیرچشمی؛ علل، علائم و درمان آن

مطالب آموزشی

پیرچشمی (Presbyopia) به شرایطی اطلاق می شود که به علت افزایش سن(معولاً افراد بالای 40 سال) و کاهش پدیده تطابق، دید فرد تغییراتی می کند و فرد برای انجام فعالیتهای بینایی در فاصله نزدیک دچار مشکل شده و برای اصلاح آن نیاز به عینک نزدیک یا پیرچشمی دارد و آن را پیرچشمی می نامند. برای آگاهی از نحوه تشخیص، درمان و عوارض پیرچشمی پیشنهاد می کنم این مقاله را تا انتها بخوانید.

پیرچشمی چیست؟

هماهنطور که در بالا گفته شد پیر چشمی اصطلاحی است به معنای کاهش دامنه تطابق چشم بیمار که در نزدیک‌ترین نقطه مورد نظر، بینایی واضح و راحتی ندارد. درواقع یك پدیده طبیعی است که به علت افزایش سن رخ می دهد و معمولاً در اوایل یا اواسط دهه پنجم زندگی پدیدار می شود.

پیشرفت بیماری پیرچشمی حدوداً تا 55 سالگی ادامه میابد. بیماران مبتلا به پیرچشمی دارای اختلال در تطابق عدسی چشمشان هستند، این بدان معناست که فرد مبتلا، دید واضحی نسبت به اشیاء نزدیک خود ندارد و آنها را دورتر می بیند. درواقع می توان گفت با افزایش سن در افراد، چشم خاصیت انعطاف پذیری خود را به مرور زمان از دست می دهد و کم می شود و با کاسته شدن این انعطاف، چشم فرد برای دید نزدیک نمی تواند تطابق داشته باشد و اجسام نزدیک را نمی تواند بطور واضح ببینند.

افراد مبتلا به پیرچشمی برای خواندن کتاب و یا خطوط ظریف دفتر تلفن با مشکل مواجه می شوند. همچنین گاهی ممکن است دچار خستگی و سردرد شوند.

علل بروز پیرچشمی

وقتی که پا به دهه پنجاه سالگی زندگی می گذاریم، ماهیچه هایی که لنز چشم را نگهداری می کنند، ضعیف می شوند. ماهیچه های ضعیف شده نمی توانند عدسی چشم را به راحتی به حرکت درآورند، در نتیجه نوری که از سمت اشیاء به چشم می رسد را به درستی روی شبکیه متمرکز نمی کند و بنابراین اجسام به وضوح دیده نمی شوند. به عبارت ساده تر می توان گفت ما در پیرچشمی قدرت تمرکز خود را روی اجسام خارجی از دست می دهیم. پس باید بدانید که پیر چشمی یک امر طبیعی به علت افزایش سن می باشد که می توان به عنوان علل اصلی آن نام برد.

در انتها علاوه بر افزایش سن، عوامل دیگری مانند: فشار خون بالا، دیابت، سوء تغذیه، سخت شدن پوسته عدسی چشم، کاهش قدرت عضلات جسم مژگانی، عیوب انکساری مانند دوربینی ممکن است قبل از ۴۰ سالگی موجب بروز این اختلال پیرچشمی شود.

علائم پیرچشمی

  1. فرد در انجام بسیاری از امور مانند مطالعه، خیاطی و یا کار با کامپیوتر به نور مستقیم و روشن نیاز دارد.

  2. خستگی چشم

  3. سرگیجه

  4. خواب آلودگی زودهنگام چشم در حین مطالعه طولانی‌مدت

  5. دید بیمار در نقطه نزدیک تار و غیر واضح می شود.

درمان پیرچشمی

به طور کلی درمانی قطعی برای پیر چشمی وجود ندارد. اما چندین روش مرسوم درمانی مانند عینک، لنزهای تماسی و جراحی انکساری وجود دارد که دید فرد را بهبود می بخشد.

نتیجه گیری

بطور کلی یک سری تغییرات در بدن به علت افزایش سن در افراد بوجود می آید که غیر قابل برگشت می‌باشد و پیرچشمی هم یکی از این علائم است. پیرچشمی مساله نگران کننده‌ای نیست و براحتی قابل درمان است، منظور از درمان همان اصلاح است. لذا اصلاح پیر چشمی خود حتماً قبل از انجام هر کاری با چشم پزشک مشورت کنید و روند درمان خود را زیر نظر متخصص چشم پزشک انجام دهید.

برای درمان با  کلینیک چشم پزشکی نیکان تماس بگیرید.

بیمه های طرف قرارداد

ارتباط با ما

  • آدرس: تهران، اقدسیه، ابتدای بلوار ارتش، خیابان 22 بهمن، کلینیک چشم نیکان
  • تلفن تماس: 71062170-021
  • ايميل: info[@]nikanclinic.com
  • کدپستی: 1694817311
  • فكس: 71062100-021

درباره ما

چشم پزشکی نیکان از جمله بخش های مهم دی کلینیک نیکان است که با احساس نیاز چنین مرکزی در این منطقه با تراکم جمعیت بالا و همینطور درک شرایط شهری و فراهم آوردن امکان دسترسی آسان و سریع بیماران چشم ایجاد شده، می باشد.

جستجو